تهدید افراد بنا به دلایلی در همه جای دنیا اتفاق می افتد و مقصود، رسیدن به اهداف متفاوتی می باشد.

هر کس آزاد است تا بدون هیچ نوع دغدغه‌ای به زندگی اجتماعی بپردازد. در این بین هیچ‌کس حق تعرض به او را ندارد. ترساندن و ایجاد واهمه نوعی خدشه به زندگی اجتماعی افراد است. این عمل به‌صورت تهدید جلوه پیدا می‌کند که از جرایم برضد اشخاص تلقی می‌شود. فلسفه جرم‌انگاری این عمل به ایجاد ترس در دیگران برمی‌گردد که موجب اخلال در آسایش و امنیت زندگی اجتماعی می‌شود. لذا قانون‌گذاران در مقام دفاع از آرامش عمومی به تعیین جرمی با این عنوان دست زدند. تهدید از لحاظظ لغوی در مفهوم زجر دادن و ترساندن به کار رفته است. از منظر اصطلاحی تقریبا همین معنا را می‌رساند. براین اساس تهدید عبارت است از ایجاد ارعاب نسبت به دیگری با تمسک به وسایل گوناگون.

تهدید کردن افراد به چه معنا می باشد؟

اولا تهدید باید شفاف و بدون ابهام باشد. البته مهم نیست که عمل موردنظر صراحتا به مخاطب اعلام شده باشد، بلکه اشاره و استعاره‌ای که ابهام و شک را رفع کند و مخاطب آن را درک کند، کفایت خواهد کرد. از طرفی هم مورد تهدید هم می‌تواند دروغ باشد و هم می‌تواند منطبق با واقع باشد. در مورد اسرار نیز باید گفت که موضوع سر باید از جمله موضوعاتی باشد که در صورت افشای آن ضرر مادی، معنوی و حیثیتی شدیدی بر بزه دیده وارد شود و در واقع به ظن غالب، پرداخت حق‌السکوت را در قبالل حفظ آن ترجیح دهد.

این جرم، عمدی و توام با سوءنیت است که در آن با اقدام آگاهانه مرتکب و قصد ارتکاب نفس عمل تهدید به طور مطلق تحقق می‌یابد. به این ترتیب در قوانین موضوعه تحقق عمد خاص یعنی قصد ایراد خسارت به دیگری به صورت تقاضا لازم نیست. به علاوه ضرورت ندارد که تهدیدکننده واقعا قصد اجرای تهدید هم داشته باشد. همچنین نیازی نیست که نتیجه تهدید به نفع خود تهدیدکننده باشد. ممکن است شخص ثالثی از این جرم منتفع شود. همین‌طور انگیزه واقعی متهم در اجرای جرم و تاثیر تهدید درر طرف مقابل در وقوع جرم موثر نیست. لااین جرم، عمدی و توام با سوءنیت است که در آن با اقدام آگاهانه مرتکب و قصد ارتکاب نفس عمل تهدید به طور مطلق تحقق می‌یابد. به این ترتیب در قوانین موضوعه تحقق عمد خاص یعنی قصد ایراد خسارت به دیگری به صورت تقاضا لازم نیست. به علاوه ضرورت ندارد که تهدیدکننده واقعا قصد اجرای تهدید هم داشته باشد. همچنین نیازی نیست که نتیجه تهدید به نفع خود تهدیدکننده باشد. ممکن است شخص ثالثی از این جرم منتفع شود. همین‌طور انگیزه واقعی متهم در اجرای جرم و تاثیر تهدید درر طرف مقابل در وقوع جرم موثر نیست. لازم به ذکر است که اگر وسیله ارتکاب آنها تولید مطالب در جراید باشد، مدیرمسئول نشریه مرتکب جرم مزبور می‌شود. زم به ذکر است که اگر وسیله ارتکاب آنها تولید مطالب در جراید باشد، مدیرمسئول نشریه مرتکب جرم مزبور می‌شود.

مجازات تهدید دختران در فضای مجازی و اماکن عمومی

متاسفانه طبق آمار به دست آمده جرم مزاحمت در فضای مجازی بیشتر از مزاحمت‌ در معابرعمومی رو به افزایش است. جرم مزاحمت و تهدید دختران در فضای مجازی ۲ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق است. اذیت و آزار خانم‌ها در فضای مجازی از مشکلاتی است که بیشتر خانم‌ها از آن شکایت دارند.

جرم تهدید و مزاحمت

هرفردی به کمک چاقو یا هرنوع اسلحه دیگر قدرت‌نمایی کند یا توسط آن به مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید آن‌ها بپردازد یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق‌ محارب نباشد جرم مزاحمت او حبس از شش ماه تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق خواهد شد.

جرم تهدید و مزاحمت

در حال حاضر امکان حذف فضای مجازی از زندگی وجود ندارد چه برسد به جوانان و دختران جوان. دختران بیش از پسران به سمت دنیای مجازی روی می‌آورند درنتیجه باید به دختران آموزش‌های صحیح در زمینه استفاده از فضای مجازی داده شود.

ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۵

همانطور که می‌دانیم آسیب‌پذیری اطفال و بانوان بسیار بیشتر از سایر افراد در جامعه است، استفاده از نام‎‌های مستعار در فضای مجازی یک تزویر است که باعث افزایش آزار خانم‌ها می‌شود.

هرکسی در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم‌ اطفال یا زنان شود و با الفاظ مخالف شئون و حیثیت به ‌آنان توهین کند جرم مزاحمت به حبس از ۲ تا ۶ ماه و تا (۷۴) ضربه شلاق است.

تهدید و مزاحمت تلفنی

برای کاربران سوال پیش می‌آید که مزاحمت تلفنی به چه معناست؟ یعنی شخصی به کمک تلفن یا وسایل دیگر مخابراتی، موجبات اذیت و آزار و سلب آسایش طرف دیگر شود.

طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۵

هرفردی به کمک تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص سبب سلب آسایش شود علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، حبس از ۱ تا ۶ ماه در انتظار اوست. در ضمن مزاحمت با شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، وایبر، تلگرام مزاحمت محسوب می‌شود و مجازات ذکر شده برای افراد در نظر گرفته شده است.

در واقع قبل از این که دولت برای استفاده از این فضاهای مجازی قانون وضع کند، باید خود فرد با استفاده از وجدانش قانون‌های شخصی‌شان را بسازند.

تهدید و مزاحمت تلفنی

قانون برای ارسال محتویات مستهجن نیز جرائمی در نظر گرفته است. محتویات مستهجن شامل تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی یا متونی که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.

قانون برای ارسال محتویات مستهجن نیز جرائمی در نظر گرفته است. محتویات مستهجن شامل تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی یا متونی که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.

ماده ۱۵ قانون جرایم رایانه‌ای

اگر محتویات مستهجن، افراد را تحریک، ترغیب، تهدید یا تطمیع کند یا گول زننده باشد یا شیوه دسترسی به آن‌ها را آسان کرده یا آموزش دهد، به حبس از ۹۱ روز تا ۱ سال یا جزای نقدی از۵ میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم است. انجام این جرم مزاحمت در خصوص محتویات مبتذل جزای نقدی از ۲ میلیون ریال تا ۵ میلیون ریال را برای افراد رقم می‌زند.

ماده ۱۵ قانون جرایم رایانه‌ای

اگر محتویات مستهجن، افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال موادمخدر یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‌آمیز تحریک دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را آسان کرده یا آموزش دهد، انجام جرم مزاحمت به حبس از ۹۱ روز تا ۱ سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

درباره مصطفی کیانفرد

طراحی سایت اختصاصی و وردپرس علاقه مند به تکنیک های سئو داخلی و خارجی و تخصص در زمینه بک لینک سازی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *