خانه / حقوق داخلی / روزه گرفتن برای میت و شروع بازار داغ سود جویان(حقوق داخلی)
روزه گرفتن برای میت

روزه گرفتن برای میت و شروع بازار داغ سود جویان(حقوق داخلی)

از زمان قدیم شاهد این بودیم که افراد برای عزیزانشان نماز و روزه میگیرند تا در آخرت خوشنود باشد! اما این وسط افرادی بودند که توانایی روزه گرفتن برای میت را نداشتند!

روزه گرفتن در ازای پول

وقتی فرد مسلمانی فوت می‌کند، مساله ادای تکالیف ادانشده وی مطرح می‌شود. اغلب مواقع، نزدیکان فرد فوت‌شده، متوسط سالی را برای ادای نماز و روزه قضا شده آن فرد، در نظر می‌گیرند که این زمان متوسط بین یک تا سه سال است.

در این میان آن طور که بسیاری از مراکز مرتبط با مراجع تقلید در مورد نرخ واجباتی که به گردن اموات است می‌گویند، نرخ نماز قضا برای هر یک سال حداقل حدود 900 هزار تومان و نرخ هر یک ماه روزه قضا، حداقل 700 هزار تومان است. این بدان معنی است که هزینه هر یک سال نماز و روزه ادانشده از سوی فرد فوت‌شده، حداقل یک میلیون و 600 هزار تومان هزینه دارد.

در نظر گرفتن زمان یک سال، زمانی متوسط برای ادای واجباتی است که در طول حیات فرد فوت شده از سوی خود او ادا نشده است.

در واقع با احتساب فوت حدود 308 هزار نفر در سال و پرداخت نماز و روزه یک‌ساله آنها به میزان حداقل یک میلیون و 600 هزار تومان، گردش مالی این بازار حدود 492 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

به عبارتی این عدد نشان از گردش مالی واجبات یک‌ساله فوت‌شدگان سال 97 دارد. البته این عدد در صورتی است که کلیه این فوت‌شدگان مسلمان باشند و بستگانشان برای ادای تکالیف ادانشده آنها اقدام کرده باشند.

البته نرخ نماز و روزه گرفتن قضا در برخی از شهرهای استان گیلان در حدود یک میلیون و 900 هزار تومان و در شهری مانند مشهد همان یک میلیون و 600 هزار تومان است. در شهر قم نیز توسط یکی از مراکز مذهبی اجرت یک سال نماز 900 هزار تومان و یک ماه روزه 500 هزار تومان نرخ‌گذاری شده است.

تاثیر قیمت دلار بر اجرت نماز و روزه

موضوع قابل توجه دیگر در این تجارت، تورم آن است. در سال 91 اجرت یک سال نماز قضا در حدود 900 هزار تومان و یک ماه روزه 500 هزار تومان بود که اکنون این نرخ در برخی مناطق به یک میلیون و 900 هزار تومان رسیده است.

مراجع تقلید

همه افردی که قصد دارند تا برای شخصی که از دنیا رفته (خداوند به خانواده شان صبر دهد) نماز و روزه بگیرند با شخصی با سواد همانند مرجع تقلید مشورت کنند و افراد مطمین را پیدا کنند و در دام کلاه برداران نیفتند!

با تشکر

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز - 100%

100%

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
مقاله
روزه گرفتن برای میت و شروع بازار داغ سود جویان(اختصاصی)
عنوان مقاله
روزه گرفتن برای میت و شروع بازار داغ سود جویان(اختصاصی)
خلاصه
از زمان قدیم شاهد این بودیم که افراد برای عزیزانشان نماز و روزه میگیرند تا در آخرت خوشنود باشد! اما این وسط افرادی بودند که توانایی روزه گرفتن برای میت را نداشتند!روزه گرفتن در ازای پول
نویسنده
ناشر
پایگاه تخصصی حقوق من
لوگوی ناشر

درباره مصطفی کیانفرد

حتما ببینید

سقط جنین چه شرایطی دارد؟ شرایط صدور مجوز سقط جنین

سقط جنین چه شرایطی دارد؟ مجازات سقط جنین در ایران

سقط جنین به چه معناست؟ سقط جنین یعنی پایان دادن به بارداری قبل از تولد …

4 نظر

  1. واقعا هرکی میاد به اسم دین سر مردم رو کلاه میزاره

  2. روزه گرفتن حالا اینقد واجب شده که بعد مرگش براش روزه بگیریم؟ واقعا گریه داره

  3. میلاد راستا

    میت تا وقتی زندس توجه میخواد نه وقتی ک مرد!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پایگاه به صورت مزایده ای به بالاترین قیمت پیشنهادی واگذار میگردد!ثبت پیشنهاد
+ +