جزوه حقوق اداری برای دانلود

ويژگي‌هاي داشتن شخصيت حقوقي

الف. استقلال اداری
ب. استقلال مالي
ج. استقلال در مسئوليت و رسيدگي
د. وجود امور خاص و ويژه
در خصوص استقلال اداری استقلال در تصميم‌گيري، استخدام نيروهاي انساني، حل و فصل مسائل داخلي اداره و … مدنظر است.
در استقلال مالي، بحث بودجه مستقل، درآمد خالص، اموال خاص و اعتبارات هزينه‌اي خاص مطرح است.
بودجه خود شامل درآمد و هزينه مي‌گردد و داشتن بودجه مستقل در استقلال داراي بيشترين اهميت است. در كنار بودجه مستقل مسئله داشتن ذي حساب نيز اهميت زيادي دارد.

برخورداري سازمان هاي اداری ايران از شخصيت حقوقي

در حقوق ايران براي داشتن شخصيت حقوقي نياز به تصريح قانونگذار است و اين امر اشتباه است. داشتن رديف اعتبار مستقل نيز دال بر استقلال نيست.
بايد توجه داشت که سازمان اداری در برابر دستگاه اجرايي مطرح مي شود. در ماده 130 قانون محاسبات عمومي اصطلاح سازمان اداری به كار برده است ولي در قانون مديريت خدمات كشوري اصطلاح دستگاه اجرايي ذكر شده. مي‌توان گفت هر دو يكسان هستند و تفاوت كمي دارند. در برداشت قانون محاسبات عمومي موسسات عمومي غيردولتي، سازمان دولتي محسوب نمي‌شوند ولي دستگاه اجرايي آن را هم شامل مي‌شود.
از طرف ديگر در قانون برنامه و بودجه مصوب 1351 دستگاه اجرايي را در بند 11 ماده را ذكر كرده است كه دستگاه اجرايي شامل همه گونه اداره مي‌شود يعني هر واحدي که عهده‌دار قسمتي از برنامه باشد و شامل همه وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها و واحدها و … مي‌شود لذا مفهوم دستگاه اجرايي در اين دو قانون متفاوت است. در قانون برنامه و بودجه، نظام بودجه به صورت برنامه‌اي بوده كه شامل اقدامات هدفمند براي رسيدن به هدف است و توسعه ؟ يعني هر واحدي كه داراي اعتبار مالي است. اين تعريف موسع است و لازم نيست همه داراي شخصيت حقوقي باشند.
در خصوص شركت‌ها مشكلي نيست چرا كه براساس قانون تجارت همه شركت‌ها داراي شخصيت حقوقي هستند. (ماده 585)
تا قبل از قانون خدمات كشوري وجود شخصيت حقوقي نياز به تصريح داشت. در قانون مديريت با ذكر «استقلال» که منظور آن است كه شخصيت حقوقي دارد، ديگري نيازي به تصريح ندارد. در ماده 4 در خصوص شركت‌ها تصريح نكرده و نامي از استقلال و شخصيت حقوقي نبرده و لذا از قانون تجارت استفاده مي‌كنيم.
مسأله اصلي ابهام در شخصيت وزارت‌خانه‌ها است كه ذكري از استقلال و شخصيت حقوقي آن در قانون خدمات نيامده است. در قانون تاسيس هيچ وزارتخانه‌اي نام شخصيت حقوقي نبرده به جز وزارت دفاع كه النادر كالمعدوم. در برابر موسسه دولتي همه ويژگي‌هاي وزارتخانه را دارد و به كار خاص مي‌پردازد. در گذشته مي‌گفتند كه اگر وابسته به جايي باشد، شخصيت حقوقي مستقل ندارد كه صحيح نيست. يكي از اساتيد فقط موسسات انتفاعي دولتي را داراي شخصيت حقوقي دانسته است.
از نظر قانون مديريت خدمات كشوري وزارتخانه‌ها شخصيت حقوقي ندارند ولي موسسات دولتي دارند و اكثراً در قانون تاسيس آغاز آمده و از قانون مديريت استفاده مي‌شود. قانون مديريت همه نهادهاي مذكور در قانون اساسي را در حكم موسسه دولتي دانسته است. ارتش و سپاه موسسه دولتي تلقي مي‌شوند و داراي شخصيت حقوقي هستند. نيروي انتظامي را اشخاصي مثل دكتر انصاري بينابين مي‌دانند. بزرگترين موسسات دولتي دانشگاه‌ها هستند.
برخي معتقدند كه هر تعريف در هر قانون، خاص همان قانون است ولي اين نظر صحيح نيست. در قانون 1362 براي شوراهاي اسلامي شخصيت قايل شده‌اند ولي در اصطلاح آن ذكر نشده است ولي جايگاه آن در نظام حقوقي مشخص نشده است.
سازمان‌هاي حرفه‌اي به مانند كانون وكلا و سازمان نظام پزشكي و …. كه نهادهاي عمومي هستند ولي ديوان عدالت اداری آن‌ها را شخصيت حقوقي نمي‌شمرد و به مانند شخصيت حقيقي برخورد مي‌كند. (براي توضيح بيشتر ر.ک. مقاله‌ي آقاي دكتر ابوالحميد پيرامون شخصيت حقوقي)
وابستگي نشانه نظارت است و نه عدم استقلال. همه موسسات دولتي به يكي از وزارتخانه‌ها وابسته‌اند. از ويژگي‌هاي نظام عدم تمركز نظارت است. در خصوص شركت‌ها سه اصطلاح است: وابسته و تابعه و فرعي.
شرکت وابسته آن است كه مستقيماً تمام سهام متعلق به دولت باشد. برخي شركت‌ها دولتي نيستند و يا سهامشان مستقيماً دولتي نيست و آن‌ها را اقماري گويند. امروزه شركت‌هاي مادر تخصصي و فرعي ايجاد كرده‌اند. شرکت مادر تخصصي مستقيماً به دولت وابسته‌اند و معمولاً چند شركت را وابسته دارند. قانون مديريت خدمات كشوري با طرح استقلال حقوقي، شخصيت حقوقي موسسات دولتي را به رسميت شناخت است.
در خصوص شخصيت حقوقي وزارت‌خانه‌ها هيچ  شکی نيست و مجموع وزارت‌خانه‌ها مجموعاً شخصيت حقوقي دارند.

Summary
جزوه حقوق اداری به همراه لینک دانلود مستقیم
Article Name
جزوه حقوق اداری به همراه لینک دانلود مستقیم
Description
جزوه حقوق اداری برای دانلودويژگي‌هاي داشتن شخصيت حقوقيالف. استقلال اداریب. استقلال ماليج. استقلال در مسئوليت و رسيدگيد. وجود امور خاص و ويژهدر
Author
Publisher Name
پایگاه تخصصی حقوق من
Publisher Logo
درباره مصطفی کیانفرد

طراحی سایت اختصاصی و وردپرس علاقه مند به تکنیک های سئو داخلی و خارجی و تخصص در زمینه بک لینک سازی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *